Järva-Jaani Gümnaasiumi looduse õpperada, punkt nr 13

Koordinaadid: N: 59° 2' 35,22'' E 25° 57' 49,62''

karinu ohvrikiviKarinu ohvrikivi ehk Orjakivi ehk Katkukivi asub Võhmuta ja Ramma poole viivate tee ristmikul. Jämedateraline hallikasroosa graniitrahnu pikkus on 5,2 m, laius 4,2 m, kõrgus 1,6 m ja ümbermõõt 14 m. Kõrgus suureneb astmeliselt põhja suunas. Rahn on pinnalt tugevasti murenenud. Põhjakülg on kaetud samblaga. Üks neljandik rahnust on maa sees. Selle pinnal on loendatud 56 kausjat kultuselohku, neist suurima läbimõõt on 8 cm. Lohud on keskmiselt 4 cm sügavused ja paiknevad enamjaolt lael, ainult kolm lohku asub rahnu vertikaalsel kirdeküljel. Orjakivist 150 m lõuna pool on teine, 17 väikese lohuga kultusekivi, mis jääb Karinu pargi põhjaossa. Üks kultusekivi on veel Karinu- Võhmuta tee läänekaldal.

Üks legend räägib, et selle kivi juures olla orjad nutmas käinud ja nende silmaveest saanud lohud kivi sisse. Öösiti olevat aga neid, keda ohviks toodud, kivi juures liikumas nähtud.

Ülesanne: Keda või mida ohverdati? Milleks ohverdati? Kas võib selle kivi nime ka lihtsalt väljamõeldiseks pidada? Mitu lohukest leiad kivi pinnalt?
      Uuri ohvrikivi. Püüa tema suurust ja kuju millegagi võrrelda. Kas kivil on märgata elu? Kas millegi järgi kivil saaks oletada ilmakaarte paiknemist? Kuidas veel saad ilmakaarte paiknemist kindlaks teha?