Järva-Jaani Gümnaasiumi looduse õpperada, punkt nr 17

Koordinaadid: N: 59° 5' 10,44'' E 25° 54' 32,46''

ansomardi alleeJalgsema järve kõrval, keskusest umbes 700m kaugusel Võhmuta poole, asub Ansomardi talukoht, mille õuel vana allee.
Johan Pitka (1872-1944) ja Peäro August Pitka (1866-1915) kodutalu õuele püstitati 23. juunil 1992. aastal mälestukivi. Johan Pitka oli Kaitseliidu asutaja ning soomusrongide üks formeerijaid ja esimene ülem. Peale selle asus ta sõjalaevastikku organiseerima ning määrati merejõudude juhatajaks Peäro August Pitka teenis sõjaväes (alampolkovnik), aga sai kuulsaks hoopis kirjanikuna. Kirjanik Ansomardi tuntuimad tööd on: romantiline muinasjutt-näidend „Murueide tütar” (1900), „Jalgsema Kitse-eide muinasjutud” (1901), novellikogu „Sõja päevilt” jt.

Ülesanne: Vaatle alleed kahel pool teed ja mõtle, milleks võidi sellised puudereaga paigad rajada. Kas tunned, mis liiki on puud? Kas sulle meenub mõni allee kusagil mujal ja sealne puuliik? Millistesse kohtadesse kunagi alleed viisid?
Kas meenub mõni puuliik, mida sagedamini alleedel kohanud oled?
Jagage end 5 kaupa rühma . Hinnake silma järgi 5 lähestikuse puu jämedust ja püüdke need jämeduse kasvu järgi ritta panna. Siis kontrollige arvamust. Kuidas saate mõõta puu jämedust ja seda erinevatel puudel võrrelda, kui teil pole mõõdulinti? Puude jämedust võrreldakse kõrgusel 1m 30cm. Miks just see kõrgus? Seejärel seiske puude juurde nii, et teised saaks teie pikkuste erinevuse järgi puud jämeduse järgi ritta panna.
Valige oma rühmaga üks puu ja uurige tema koort? Kas see on sile, vaoline? Mida ütleb puu kohta korba paksus? Milleks on korbas lõhed? Kas koore pind on kaetud samblikega? Miks saab samblike järgi teha oletusi õhu puhtuse kohta?