Metsla küla on esmakordselt mainitud ajalooürikuis Metzel'i nime all aastal 1519, mil see kuulus Karinu mõisa alla. Hiljem kuulus Metsla külas koos endise Ellavere külaga Koeru kihelkonda. Praegune nimi tekitab arvamuse, et kuusemetsade keskel asuva elupaiga nimi ongi sealtsamast ümbritsevast tuletatud.
mampslimagiLooduslikult asub Metsla Pandivere kõrgustiku lõunanõlval. 1988. aastal moodustati Pandivere Riiklik veekaitseala, mille territooriumile jääb ka Metsla küla. Reljeef on suhteliselt rahulik. Keskmine kõrgus Metsla küla aladel on 100 m üle merepinna ning kõrgusvahed on neil lainjatel aladel on keskmiselt 5 meetrit. Kõige kõrgem koht seal on saanud nime Mampslimägi ja tõuseb 107,2 m üle merepinna. Mõisaaegsel kaardil kannab see paik nime “Kõrge mägi“. Kõige kõrgem koht punkt Metsla piirides asub siiski praeguse Reva farmi lähedal – 114,2 m.

metsla allikasSamas kõrval on kõige madalamad kohad – 93,2 m ja 94,4m üle merepinna.
Metsla külas ühe krundi peal asub suur kivi, mida kutsutakse Pruudikiviks. Nimetatud koha peal sõitnud legendi järgi vanal ajal kaks pulmarongi vastamisi. Seal tõusnud nende vahel riid ja riiust verevalamine. Kui juba peigmees oli langenud, vaadanud pruut suure haledusega pealt ja ütelnud: “Ennem oleks Jumal mind kiviks võinud luua, kui et ma oma peigmehe verevalamist pean nägema“ ja nõnda sündinudki - ta käed kukkunud alla ja ta jäi nagu kivi seisma, kus ta veel praegugi näha on.
Aastakümneid tagasi toonud peremees, kelle põllu peal kivi seisnud, selle ära ja pannud ahju suu alla, et olnud hea pikk kivi. Aga oh imet, peremees ei olnud öösel magada saanud, vaid iga öösel kästud see kivi ära võtta, et hõbedad sulavad rinda ära. Ei olnud siis peremehel muud nõu üle, kui võtnud kivi ahju suu alt ära ja viinud põllule tagasi. Seal on ta veel tänapäevanigi näha.
ammakiviJürimardi talu poole viiva tee äärde on kokku kogutud suured kivid põlluservalt ning nii on möödujad seal leidnud kohase legendi Ämmakivile. Pruudist kallikesest olnud hirmus kahju tema ämmal, kes jäänud neiut ja langenud poega taga nutma ning ikka kivi juures käinud. Kord, kui sugulased ämma lohutama läinud, hakanud vihma sadama ja välku lööma ning kõik sellel paigal olnud inimesed moondunud korraga kivideks.
Hiljem aeti kivid tee äärde kokku ja nii nad seal koos seisvadki ümber Ämmakivi.
Metslas asub ka Jürimardi talumuuseum.

Metsla küla infotahvli koordinaadid: N: 59° 1' 9,42'' E 25° 59' 2,52''