Vajangu Põhikooli looduse õpperada, punkt nr 1

Koordinaadid: N: 59° 6' 28,08'' E 26° 0' 37,14''

raudteetamm20.sajandi algul ehitati sõjalistel eesmärkidel valmis Türi-Tamsalu kitsarööpmeline raudtee, mis läbis ka Järva-Jaanit, kus sajandi keskel olevat olnud lausa seitse rööpapaari. 3. mail 1972 sõitsid seda raudteed pidi viimased rongid reisijate ja kaubavedudega. Seejärel raudtee suleti ning relsid võeti üles. Raudteetamm on tänapäeval kohati läbitav jalakäijatele ja jalgratturitele. Järva-Jaanist Võhmuta poole sõites tõusaeb raudtee mäkke ja omal ajal olnud veduril rongi raske vedada olnud, mistõttu poisid käinud sageli just tõusu kohani rongiga sõitmas ja siis aeglasema koha peal hüpanud rongilt maha.
Mööda tammi Võhmuta poole minnes aga jääb umbes paari kilomeetri kaugusele Tamsalu teest looduslik Liivamägi ja kahel pool tammi sügav org. Metsaalusel võib sobival aastaajal leida seeni ja marju.

Ülesanne: Millest ehitatakse raudteetamme?
Mida veeti Karinult Tamsalusse seda raudteed pidi?
Kuidas on tekkinud see kivi?
Milleks seda kivi kasutatakse?
Kas see kivi on tugev ja kas vesi võib seda kivi kulutada sedavõrd, et tekkivad koopad?
Kui pikk oli Türi–Paide–Tamsalu raudtee?
Millal see avati liikluseks rongidele?
Millal lõpetati liiklus sellel raudteel?
Mõõda raudteetammi laus, kõrgus ning arvuta kogu raudtee tammi ligukaudne maht, ruumala. Kui kiiresti on võimalik liikuda rongil Tamsalust Türile kui vahemaa on 62 km ja rong liigub keskmise kiirusega 50 km/tunnis?