Järva-Jaani Gümnaasiumi looduse õpperada, punkt nr 3

Koordinaadid: N: 59° 2' 22,83'' E 25° 52' 50,82''

kirikumagi2Legend: Lugu jutustab sellest, kuidas Järva- Jaani kirikule kohta otsisti. Algul oli see plaanitud ehitada Türje väljale. Mehed, kes hakkasid kirikut ehitama, leidsid järgmisel hommikul eest ära lahutatud ehitise. Arvati, et vaimud käinud ehitust lõhkumas. Nii kestnud see mitmel korral ja lõpuks otsustatud otsida kirikule uus koht.
Teise legendi järgi alustatud kiriku ehitamist Kagavere külasse, kus vundamentki valmis saanud ja kui müüri hakatud ehitama, lahutanud Vanakurat kõik müürseppade poolt laotud müürid laiali.
Lõpuks otsustanud ehitajad, et kolmas kord peab tulema õige asukoht ning selle leidmiseks pandud härjale rangid kaela ja lauluramat sarevede vahele ning lastud härg minema. Härg käinud mitu nädalat ühest kohast teise, kuna viimaks jäänud praeguse kiriku asukohale seisma. Sinna künkale hakatigi kirikut ehitama, mis rahvakeeli on  ka Kirikumäeks kutsutud.

Ülesanne: Haiku on Jaapani luulevorm, millel kindlad reeglid: 3 rida; 1. rida 5 silpi; 2. rida 7 silpi; 3. rida 5 silpi.
Näide:
See kirikutorn
Mida näinud, veel näeb ta?
Mõtle sellele.
Proovi koos sõbraga ka mõni haiku luuletada, vaadates siin ringi ja tundes igaviku rahu ja vaikust aegade sidemena enda ümber. Silpe kontrolli sõrmedel.
Uuri vanu sammaldunud kive? Kuidas saavad samblad kivi selga? Mis juhtub kiviga seal sambla all? Samblad on kõige lihtsamad taimed, kellel pole juuri. Kuidas saavad samblad vett võtta?