Järva-Jaani Gümnaasiumi looduse õpperada, punkt nr 6

Koordinaadid: N: 59° 1' 1,44'' E 25° 58' 28,98''

ammakiviMetsla külas ühe krundi peal asub suur kivi, mida kutsustakse Pruudikiviks. Jürimardi talu poole viiva tee äärde on kokku kogutud suured kivid põlluservalt ning nii on möödujad seal leidnud kohase legendi Ämmakivile.

Legend (Pruudikivi): Üks kivi on Metsla küla krundi peal, kellest vanarahvas räägib. Nimetatud koha peal sõitnud vanal ajal kaks pulmarongi vastamisi. Seal tõusnud nende vahel riid ja riiust verevalamine, sest ennemuiste olnud peiupoistel mõõgad juures. Viimaks saanud teised võitu, sest teisi olnud rohkem. Kui juba peigmees oli langenud, vaadanud pruut suure haledusega pealt ja ütelnud: “Ennem oleks Jumal mind kiviks võinud luua, kui et ma oma peigmehe verevalamist pean nägema“ ja nõnda sündinudki - ta käed kukkunud alla ja ta jäi nagu kivi seisma, kus ta veel praegugi näha on.
Aastakümneid  tagasi toonud  peremees, kelle põllu peal kivi  seisnud, selle  ära ja pannud ahju suu alla, et olnud hea pikk kivi. Aga oh imet, peremees ei olnud öösel magada saanud, vaid iga öösel kästud see kivi ära võtta, et hõbedad sulavad rinda ära. Ei olnud siis peremehel muud nõu üle, kui võtnud kivi ahju suu alt ära ja viinud põllule tagasi. Seal on ta veel tänapäevanigi näha.

Legend (Ämmakivi): Pruudist kallikesest olnud hirmus kahju tema ämmal, kes jäänud neiut ja langenud poega taga nutma ning ikka kivi juures käinud. Sugulased, kes käinud ämma koju kutsumas, ei saanud aga tema kurbusest jagu. Kord, kui sugulased jälle ämma lohutama läinud, hakanud vihma sadama ja välku lööma ning kõik sellel paigal olnud inimesed moondunud korraga kivideks.
Hiuljem aeti kivid tee äärde kokku ja nii nad seal koos seisvadki ümber Ämmakivi.

Ülesanne: Mõtle, kuidas võisid need suured kivimürakad siia sattuda? Tee mõni oletus nende nimede päritolu kohta. Olles näinud meie rahvuskivist paekivist ehitisi, märkad vast, et tegemist on mingi muu kiviga. Tunned sa seda kivi? Uuri, kes neil kividel kasvavad ja liiguvad. Kas siin on ainult samblikke või on ka samblaid? Kuidas neid ära tunda? Mitut erinevat liiki märkad? Keda kohtad loomadest ja kas oskad neid rühmadesse paigutada? Vali üks huvipakkuv elusolend ja püüa tema välimust võimalikult täpselt kirjeldada. Kas kivi võib olla talle elupaigaks?